Wikidruhy

logo Wikidruhů

Wikidruhy (anglicky Wikispecies) je on-line projekt založený na principu wiki a podporovaný prostřednictvím Nadace Wikimedia. Jeho cílem je vytvoření souhrnného volně přístupného katalogu všech přírodních druhů tj. živočichů, rostlin, hub, bakterií a jednobuněčných organismů. Projekt též obsahuje tematická hesla o taxonomických autoritách a jejich díle.

Projekt je zaměřen především na odborníky a nikoliv na laickou veřejnost. Emeritní předseda Nadace Wikimedia Jimmy Wales prohlásil, že přispěvatelé nejsou povinni zasílat faxem svoje akademické diplomy, že však příspěvky musí vyhovovat odborným standardům.

Projekt byl zahájen v roce 2004 a přizval k účasti biology po celém světě. Od té doby se rozrostl do rozsahu pokrývajícího taxonomický systém podle C. Linného; od dubna 2005 obsahuje také odkazy na hesla Wikipedie; v roce 2015 se dokončuje obsáhlejší propojení článků s Wikidaty.

V prosinci 2019 počet hesel překročil hranici 700 000 (statistika projektu). Projekt Wikidruhy je přístupný za podmínek Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci.

Počátkem roku 2020 byly do nadpisů odstavců vloženy šablony, které tyto nadpisy překládají do jazyka uživatele (jen některých, čeština je mezi nimi také).

Externí odkazy

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.