Mezinárodní den Romů

Mezinárodní den Romů
Romská vlajka
Slavený 8. dubna
Druh mezinárodní

Mezinárodní den Romů, připomínaný 8. dubna, je dnem, který oslavuje romskou kulturu a rozšiřuje povědomí o problémech, kterým Romové čelí.

Vznik

Mezinárodní den Romů připadá na 8. duben, což je den vzniku Mezinárodní romské unie (International Romani Union, zpočátku pod názvem World Romani Union). Ta byla založena 8. dubna 1971 na kongresu v Londýně. Kongres se konal z iniciativy Grattana Puxona a Donalda Kenricka z Velké Británie, Matéo Maximoffa z Francie, Jarko Jovanoviće z bývalé Jugoslávie a dalších. Delegáti kongresu, kterých byly necelé tři desítky, se tehdy dohodli na vzhledu romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dohodli se také na preferenci označení Rom před Cikán.[1]

Romové slaví Mezinárodní den Romů každoročně od roku 1990, kdy byl ustanoven na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. V České republice se slaví od roku 2001.[2]

Reference

  1. Romea. Romové na celém světě slaví Mezinárodní den Romů. Romea [online]. 2014-04-08 [cit. 2014-04-08]. Dostupné online. 
  2. Mezinárodní den Romů. Drom [online]. 2011 [cit. 2014-04-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.