Jan Sokol (18. dubna 1936 Praha – 16. února 2021 Praha) byl český filosof, překladatel filosofických textů, vysokoškolský pedagog, publicista a politik. Vyučil se na zlatníka, v roce 1958 v dálkovém studiu odmaturoval, od roku 1963 dálkově studoval matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1964–1990 pracoval jako programátor, později byl vedoucím výzkumným pracovníkem ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Od roku 1991 přednášel filosofii, antropologii a religionistiku na Pedagogické a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V únoru 1997 byl jmenován docentem, v roce 2000 profesorem. Byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (2000–2007).
Byl účastníkem první vlny signatářů Charty 77. Po sametové revoluci byl v letech 1990–1992 poslancem Federálního shromáždění, ministrem školství ve vládě Josefa Tošovského v roce 1998 a posledním protikandidátem Václava Klause ve volbách prezidenta České republiky v únoru 2003. Jan Sokol byl jedním z výrazných českých křesťanských intelektuálů. Zabýval se hlavně filosofickou antropologií, dějinami náboženství a antropologií institucí. Přednášel na četných českých i zahraničních univerzitách, zejména na evropská a filosofická témata. Patřil mezi aktivní přispěvatele Wikipedie, byl také čestným členem spolku Wikimedia Česká republika. Zemřel v polovině února 2021 v nedožitých 85 letech, které by oslavil tuto neděli.- … minerál heyrovskýit (na obrázku) byl poprvé objeven v Hůrkách u Rakovníka a pojmenován podle Jaroslava Heyrovského?
- … hvízdacím jazykem silbo gomero se dá komunikovat na pětikilometrovou vzdálenost?
- … Filip Švábský se původně věnoval kariéře duchovního a až po smrti starších bratrů se oženil a stal římskoněmeckým králem?
- … tuvinská politička Chertek Ančimaa-Toka se jako první žena v historii stala volenou hlavou státu?
Pomozte vylepšit • Často čtené texty nižší kvality • Další nedodělané články • Chybějící články
Podpora • Úvod pro nováčky • Řekněte si o pomoc • Zdroje informací • Často kladené otázky • Časté chyby- 9. dubna – pátek
Před výbuchem sopky Soufrière na karibském ostrově Svatý Vincenc bylo evakuováno 16 000 lidí.
Ve věku 99 let zemřel princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II.
K Mezinárodní vesmírné stanici odstartoval z kosmodromu Bajkonur Sojuz MS-18 s posádkou ve složení Oleg Novickij, Pjotr Dubrov a Mark Vande Hei.
V pražské zoo pošla gorila Bikira.
- 7. dubna – středa
Ministr zdravotnictví Jan Blatný byl odvolán, ve funkci jej nahradil Petr Arenberger.
Ve věku 85 let zemřel český publicista, žurnalista a spisovatel Karel Pacner.
Dánské královské letectvo převzalo na základně Fort Worth první Lockheed Martin F-35 Lightning II z plánované dodávky 27 strojů.
- 5. dubna – pondělí
Nejméně 113 mrtvých si vyžádaly přívalové deště a sesuvy vyvolané cyklonem Seroja v indonéské provincii Východní Nusa Tenggara a sousedním státě Východní Timor.
- 2. dubna – pátek
Při vykolejení vlaku nedaleko města Chua-lien na Tchaj-wanu zemřelo nejméně 50 lidí.
- 30. března – úterý
Vládní krize na Slovensku: Premiér Igor Matovič podal demisi. Funkci si vyměnil s dosavadním ministrem financí Eduardem Hegerem, který sestavil novou vládu.
- 1471 – Války růží: Yorkové porazili Lancastery v bitvě u Barnetu.
- 1561 – Nad Norimberkem byl pozorován Norimberský nebeský úkaz (na obrázku).
- 1851 – V souvislosti s organizováním sbírky na vybudování Národního divadla v Praze se začal používat český pozdrav nazdar.
- 1921 – Narodili se portorický archeolog a antropolog Ricardo Alegría a americký ekonom Thomas Schelling.
- 1931 – Španělský parlament sesadil krále Alfonse XIII., načež byla vyhlášena druhá Španělská republika.
- 1981 – STS-1: Raketoplán Columbia ukončil svůj první vesmírný let přistáním na Edwardsově letecké základně.