Hlavní strana

Plodící kustovnice cizí na plantáži v čínské oblasti Ning-sia

Godži (goji) jsou plody dvou druhů kustovnice: kustovnice cizí (Lycium barbarum) a blízce příbuzné kustovnice čínské (L. chinense). Jedná se o vejcovité až podlouhlé bobule žlutooranžové až červené barvy. Kustovnice jsou opadavé keře s jednoduchými střídavými listy a pravidelnými purpurovými květy, řazené do čeledi lilkovité a pocházející z Asie. Pěstují se zejména ve střední a severní Číně; plody a mladé listy jsou v asijských zemích součástí jídelníčku a plody a kůra kořenů jsou využívány v místní medicíně. Pražená semena z plodů slouží jako náhražka kávy, z listů se připravuje bylinný čaj.

Godži je v asijské medicíně využíváno již tisíce let. První písemná zmínka je v nejstarší dochované čínské knize o léčivých rostlinách, v díle Šen-nung pen-cchao-ťing (神农本草经) z druhého století před naším letopočtem. Na přelomu tisíciletí se godži objevilo i na trhu v Evropě a Severní Americe.
Drvodělka na šalvěji.jpg
Hlavní témata • Historie • Geografie • Příroda a technika • Doprava • Lidé a společnost • Kultura a umění • Náboženství • Sport
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons
úložiště obrázků a médií
logo Wikidata
Wikidata
svobodná databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník
výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje
volně dostupné dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty
sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy
volně dostupné knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy
otevřené zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita
volně dostupné vzdělání
logo Wikidruhy
Wikidruhy
adresář biologických druhů
logo Wikicesty
Wikicesty
otevřený cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki
koordinace projektů Wikimedia
logo MediaWiki
MediaWiki
vývoj softwaru wiki
11. srpna – úterý
Flag of the Czech Republic.svgFlag of the U.S..svg Do Prahy přicestoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
9. srpna – neděle
Flag of Belarus.svgBělorusku proběhly prezidentské volby. Podle oficiálních předběžných výsledků mandát obhájil Alexandr Lukašenko. V zemi následně propukly protesty tvrdě potlačované bezpečnostními složkami.
8. srpna – sobota
Flag of the Czech Republic.svg Při požáru panelového domu v Bohumíně zemřelo 8 dospělých a 3 děti. Policie zadržela jednu osobu pro podezření ze žhářství.
Flag of Canada.svg Poslední nedotčený kanadský Milneův šelfový ledovec na okraji Ellesmerova ostrova se během dvou dnů rozlomil a ztratil 40 procent své rozlohy (asi 80 km²).
7. srpna – pátek
Flag of India.svg Dopravní letadlo Boeing 737-800 indické společnosti Air India po opakovaném přistání na letišti Kalikut (stát Kérala) přejelo konec přistávací dráhy a rozlomilo se na dvě části.
5. srpna – středa
Flag of India.svg Indický premiér Naréndra Módí položil základní kámen chrámu boha Rámy na místě zbořené Báburovy mešity ve městě Ajódhja.
4. srpna – úterý
Flag of Lebanon.svg Desítky mrtvých a tisíce zraněných si vyžádala mohutná exploze v přístavní části libanonského hlavního města Bejrútu.
2. srpna – neděle
Flag of the U.S..svg Kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX s astronauty NASA Robertem BehnkenemDouglasem Hurleyem přistála v Mexickém zálivu.
1. srpna – sobota
Flag of the United Arab Emirates.svg Spojené arabské emiráty oznámily, že uvedly do provozu 1. blok jaderné elektrárny Baráka a staly se tak první zemí arabského světa využívající prakticky tuto technologii.
30. července – čtvrtek
Flag of the United States.svg Z Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V, která vynesla vozítko Perseverance a helikoptéru Ingenuity, určené k průzkumu Marsu.

Kartuziánský klášter v Králově Poli (začátek 18. století).jpg