Chua-lien

Chua-lien
花蓮
Rain in TRA Hualien Station 20070807.jpg
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo UTC+8
Stát Tchaj-wanTchaj-wan Tchaj-wan
Chua-lien
Chua-lien
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 29,41 km²
Počet obyvatel 108,658 (březen 2012)
Hustota zalidnění 3,7 obyv./km²
Správa
Starosta Tien Chih-hsuan (田智宣)
Oficiální web www.hualien.gov.tw
PSČ 970
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chua-lien (tradiční znaky: 花蓮; tongyong pinyin: Hualián; hanyu pinyin: Hūalián) je město v Čínské republice, leží ve východní části ostrova Tchaj-wan na pobřeží Tichého oceánu. Ve správním systému Čínské republiky je hlavním městem okresu Chua-lien. Podle údajů z ledna roku 2007 mělo město Chua-lien 109 352 obyvatel. Ve městě se nachází letiště s vojenskou základnou (花蓮機場; IATA: HUN; ICAO: RCYU), které vedle vnitrostátních letů odbavuje také mezinárodní charterové lety. Turisty vyhledávanou lokalitou nedaleko města je Národní park Taroko (太魯閣國家公園).

Panoramatická fotografie pláže Ťi-čchi, Chua-lien, Tchaj-wan.

Historie

První zmínka o místě, kde nyní stojí město Chua-lien, je od španělských kolonizátorů, kteří se zde roku 1622 pokusili dobývat zlato. Stálé osídlení pak bylo založeno až roku 1851 chanskými rolníky, počet obyvatel však dlouhou dobu stagnoval. K mohutnému rozvoji a růstu města došlo až po čínsko-japonské válce a na počátku 20. století.

V únoru 2018 postihlo město zemětřesení o síle 6,4. Tento otřes zde způsobil velké škody a vyžádal si oběti a zraněné.

Partnerská města

Externí odkazy


This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.